KAKTUS - najskromniji među biljkama (photo by Robert Mernjak)
Kaktusi spadaju u najracionalnije biljke na svijetu. Oni pored malo ljubavi traže i ono što im je osnovno za život, a vraćaju mnogo više i to svojom čudnovatom ljepotom. Fotografije koje smo postavili dolaze direktno iz bašte Roberta Mernjaka i ako želite da pogledate još zanimljivih stvari posjetite
http://www.facebook.com/uredibastu . Tim: "Uredi baštu" za Vas.
Mješavina zemlje za kaktuse
Do danas je napisano mnogo teorija o najpovoljnijoj mješavini zemlje za kaktuse. Jedni smatraju da je najbolja ona koja se temelji na sagnjilom lišću s dodatkom pijeska i gline, tj. jedan dio ilovače, jedan dio pijeska, jedan dio lisnjače. Drugi, pak, tvrde da je za uzgoj kaktusa najbolje pomiješati kupljenu zemlju za cvijeće s pijeskom, uz dodatak kamenčića ili sitno usitnjene opeke. U prodavnicama čak možete naći i već pomiješanu zemlju za kaktuse.
Dodavanje umjetnih gnojiva
Posude za sadnju kaktusa
Zalijevanje kaktusa
Jedno od najčešćih pitanja odnosi se na način zalijevanja biljaka. Većina kaktusa preko zime živi u stadiju mirovanja, ukoliko ih malo ili uopće ne zalijevamo. Isto tako i biljke u prostorijama s centralnim grijanjem traže vlagu, jer u protivnom dolazi do smežuranja stabljika i lišća. Uz nekoliko iznimki većina će kaktusa preživjeti zimu ako im omogućimo temperaturu od 4-5°C. Mišljenje da su kaktusi biljke kojima nije potrebna voda, nije tačno. Za zalijevanje je najbolja kišnica, no rijetko smo u mogućnosti sakupiti dovoljne količine. Zato može odstajala voda, koja nije prehladna. Kaktuse je najbolje zalijevati kada su potpuno suhi. Kako znati? Jednostavno. Zabodemo obično suho drvce / čačkalicu/ u zemlju. Ako je izvučemo suhu - zalijmo cvijet. Ako se oko drvceta još lijepi zemlja, kaktus ima dovoljno vlage. Svi kaktusi, uključujući i sukulente, nisu podjednako željni vode. Da bi se poboljšao vodeni režim, mješavini zemlje treba dodati pijesak (on ima zadatak vršenja drenaže).
Njega tokom zime i ljeta
Presađivanje
Za sigurno rukovanje kaktusima koristite pomagalo koje napravite presavijanjem debljeg papira, tako da dobijete traku kojom obuhvatite biljku. Loncem lagano lupite po tvrdoj podlozi i olabavite korijen. Nakon toga kaktus se lako izvadi uz pomoć papirnate trake. Ako kaktus u istoj zemlji raste nekoliko godina, zemlju oko korijena lagano razmrvite i otresite, no, pokušajte oštetiti što manje korijenja.
Većini kaktusa odgovaraju prilično mali lonci, no, najbolje je veličinu prilagoditi veličini biljke. Ne zaboravite na dno lonca obavezno staviti drenažni sloj (krhotine starog lonca, kamenčiće, opeku i sl.).
Sada kaktus postavite u novi lonac, pridržavajući ga papirnatom hvataljkom, koji se popuni zemljom. Kod nekih kaktusa ovo je nemoguće obaviti bez pomagala, pa je dobro poslužiti se žlicom.
Kad lonac popunite svježom zemljom, lagano ga protresite i lupite njime po tvrdoj podlozi, kako bi se zemlja slegla oko korijenja. To je važno, jer je zemlju u loncu ponekad nemoguće dobro učvrstiti zbog oblika kaktusa. Nakon nekoliko dana zalijte biljku.
Najčešće su to bijele paučinaste uši. Treba ih čistiti štapićima, te mijenjati zemlju ispirući korijenje od nametnika. Tu je, također, i crveni pauk. Uništava se sredstvom protiv pauka.
Pripremio: Salko Jagodić.
Fotografije by Robert Mernjak.