ALERGIJA - kako nastaje i kako se liječi

Alergija - uzrok i načini liječenja
alergijaAlergija je nepravilno funkcioniranje imunog sistema.
Organizam alergične osobe burno reagira na neke tvari iz našeg prirodnog okruženja koje inače nisu štetne.
Takve tvari se nazivaju "alergenima".
Reakcija na alergene obično stvara upalu koja uzrokuje različite simptome, kao što je peludna groznica, ekcem, astma i mnoge druge.

Mehanizam alergijske reakcije


U zdravom organizmu antitijela štite ga od virusa, bakterija i infekcija.
Kod alergičnih osoba imuni sistem pogrešno shvaća određeni alergen kao neprijatelja i počinje stvarati antitijela da se obrani od njih.
Takva antitijela, koja se nazivaju immunoglobulin E (igE), vežu se za mastocite kojih ima u obilju pod površinom kože, u nosu, očima, plućima i gastrointestinalnom traktu.
Kada antitijela IgE pronađu alergen, uhvate ga, izazivajući mastocite da stvaraju moćne kemikalije, uključujući histamin. To izaziva alergijsku reakciju.
Alergijska reakcija može se dogoditi odmah ili nakon par sati poslije kontakta sa određenim alergenom. Alergijska reakcija može uzrokovati različite simptome.

Simptomi alergijske reakcije


Simptomi alergijske reakcije ovise o tome, na kakav način alergen ulazi u tijelo. Na primjer, pelud, koja se udiše kroz nos, obično uzrokuje simptome u nosu, očima, sinusima i grlu.
 
Svima poznata reakcija na pelud je alergijski rinitis, ili peludna groznica.
S druge strane, alergija na hranu najčešće uzrokuje probleme u stomaku i crijevima.
Alergijske reakcije često se istovremeno pojavljuju na raznim dijelovima tijela.
Simptomi alergije mogu varirati od blagih, do teških i po život opasnih. Oni se mogu podijeliti ovisno o tome, na koje organe utječu. To su:
  • Koža: koprivnjača, ekcem i otekline lica
  • Dišne putove: nos (peludna groznica), grlo (otekline), pluća (kašalj, teško disanje, bronhospazm)
  • Gastrointestinalni sistem: mučnina, povraćanje, bolovi u trbuhu, proljev
  • Srčano-žilni sustav: osjećaj malaksalosti, slabost, bljedilo, nesvjestica

Simptomi alergije mogu biti lokalni - na primjer, otekline uzrokovane ubodom pčele, ili opći (proširene po cijelom tijelu).
Anafilaksija je opća alergijska reakcija, koja zahvaća dišne putove i/ili srčano-žilni sustav, kožu i/ili gastrointestinalni trakt.

Najčešći alergeni


Alergeni su tvari, koje mogu izazvati alergiju, ali inače nisu štetni za čovjeka. Najčešći alergeni su:
  • grinje
  • pelud
  • mačke i druge životinje, na primjer, psi, konji, zečevi i svinje
  • hrana, kao što su kikiriki, jaja, soja, kravlje mlijeko i plodovi mora
  • ubodi insekata
  • lijekovi
  • plijesan
  • lateks
Alergeni, koji se prenose zrakom, su grinje, pelud, spore plijesni, dlake mačaka i psa. Udisanje ili dodir s takvim alergenom izazva osip, naticanje očiju, peludnu groznicu ili astmu. Takvi alergeni vrlo rijetko izazivaju anafilaksiju. 
Prehrambeni alergeni unose se sa hranom.  Bilo koja vrsta hrane može izazvati alergijsku reakciju. Najčešći prehrambeni alergeni su jaja, kravlje mlijeko, kikiriki, soja, pšenica, sjemenke, riba i školjke.
  • jaja i mliječni proizvodi su najčešći uzroci alergije kod male djece
  • kikiriki i plodovi mora najčešći su uzroci alergije kod starije djece i odraslih.

Alergija na hranu može izazvati lokalnu i opću alergijsku reakciju, uključujući i anafilaksiju.
Drugi alergen - otrov insekata, na primjer pčela i osa, ulazi u tijelo kroz ubrizgavanje. Otrov svakog insekata je drugačiji, zato osoba alergična na otrov jednog insekata ne mora biti alergična na otrov drugog.
Ubode insekata mogu izazvati lokalnu alergijsku reakciju koja ponekad traje i do nekoliko dana, ili opću izravnu reakciju,  uključujući i anafilaksiju. Zbog toga što je otrov ubrizgan direktno u krv, reakcija može biti brza.
Kod uboda pčele na mjestu uboda ostaje žalac sa otrovom. Da bi ste spriječili širenje otrova, odmah ga izvadite. Pokušajte da ga ne slomite.
Lijekovi, kao klasični tako i biljni, također mogu izazvati alergijsku reakciju. Najčešći alergen je penicilin.

Istraživanja Britanskih znanstvenika pokazuju, da se u periodu od 1990 do 2001 godine, broj ljudi, koji pati od alergije, povećao za 7 puta.

Prije 100 godina riječ "alergija" nije ni postojala.

U 1950 godini, svaki sedmi Amerikanac imao je alergiju. U 1970 imao ju je svaki peti, a u 1985 - svaki treći.


Liječenje alergije


Već ste sigurno čuli, da klasična medicina alergiju ne liječi. Svi lijekovi za alergiju djeluju na takav način, da uklanjaju ili ublažavaju simptome alergije.
Takvi lijekovi blokiraju reakciju imunog sistema, ili, u težim slučajevima, potiskuju rad cijelog imunog sistema uz pomoć lokalnih i sistemskih steroida. Iako takav pristup može pomoči, on nudi samo ublažavanje simptoma i ništa ne poduzima da bih riješio pravi uzrok bolesti.

Pacijenti ovise o svojim lijekovima i pate od mnogih nuspojava. Najgore u svemu tom je, da pacijenti stalno potiskuju svoj imuni sistem, što još više pogoršava njihovo zdravstveno stanje.
 

Najnovija istraživanja


Mnogi liječnici pokušavaju pronaći uzrok alergiji, da bih stvorili lijek za milijune ljudi, koji pate od alergijskih reakcija.
U zadnje vrijeme bila su napravljena mnoga istraživanja. Neki rezultati predstavljaju alergiju u novom svijetlu:
- Pronađena je povezanost alergije sa parazitima. Paraziti koji se nalaze u crijevima čovjeka, ispuštaju toksičan otpad, koji narušava normalan rad imunog sistema i pokreče ciklus alergije.
- Potvrđeno je, da je zdrava mikroflora crijeva i želuca presudna u sprečavanju alergije. Dobre bakterije prirodno štite tijelo od parazita, virusa i bakterija. Zdrava mikroflora jača imuni sistem i potiče njegov normalan rad.
- Znanstvenici pretpostavljaju, da su za alergiju krivi zagađeni zrak i hrana, pretjerano korištenje lijekova, cijepljenja i nezdrav način života.

Ovi podatci su vrlo zanimljivi, jer se slažu sa tvrdnjama alternativnih liječnika.

 


Nepravilan rad jetre


Jetra je odgovorna za prilagođavanje "stranih tvari" našemu organizmu. Ako imate alergiju, znači da vaša jetra i žučni mjehur ne funkcioniraju dobro.
Uzrok nepravilnog rada jetre je obično kamenac ili paraziti u jetri i žučnom mjehuru, (najčešće, candida albicans).

Kako uspostaviti normalan rad jetre

O čišćenju jetre (i cijelog tijela) od parazita govorili smo prije, a sada ćemo razmotriti čišćenje jetre i žučnog mjehura od kamenca.

Svaki čovjek u jetri ima manje ili više kamenca. Kamenac nastaje u rezultatu nepravilne prehrane, koja sadrži previše kolesterola, prevelike tjelesne težine i mnogih drugih faktora.

Trebate li ići na operaciju? Ne! Postoji prirodni i savršeno bezbolni način čišćenja jetre od kamenca.

Metoda je besplatna, za čišćenje trebat će vam sok 1-2 grejpa, malo maslinovog ulja i gorka sol (nju možete kupiti u svakoj apoteci).


Čišćenje će pomoči rasteretiti vašu jetru i uspostaviti njezin normalni rad. Mnogi ljudi nakon čišćenja jetre su osjetili potpuno ili djelomično olakšanje od alergije.

Čišćenje jetre preporučujemo svima, osim maloj djece i trudnica.
 

Oslabljeni imunitet


Zdravi organizam sposoban je sam sebe zaštiti od bolesti. I suprotno, oslabljeni imunitet može biti uzrok mnogih zdravstvenih problema, uključujući i alergiju.
U naše doba oslabljeni imunitet je vrlo proširen problem. Za to su najviše krivi zagađeni okoliš, nezdrav način života i nepravilna prehrana.

Kako ojačati imunitet
  • Nemojte piti kloriranu vodu. Koristite izvorsku ili očišćenu vodu.
  • Uzimajte što više probiotik jogurta i fermentiranih proizvoda.
  • Jedite što više voća i povrća, i to sirovog.
  • Vježbajte!
  • Što više izlazite u prirodu.
  • Pijte dovoljno tekućine - vode, sokova i biljnih čajeva
  • Bar jednom godišnje napravite detoksikaciju organizma

Osim ovih jednostavnih savjeta, za koje ste već sigurno čuli, u jačanju imuniteta su vrlo učinkoviti biljni preparati za jačanje imuniteta. Od svih njih najviše vam preporučujemo Citrofit.

Popularni postovi