Zaštita biljaka
UKRAŠAVAJU LI VAŠU terasu zimzelene biljke posađene u posudama, poput šimšira, bambusa, lovor višnje, tuje i tise, morate se pobrinuti da što lakše prezime.
Posađene u vrtu, te biljke su otporne na hladnoću jer je njihovo korijenje od mraza zaštićeno okolnom zemljom. No, u posudama je količina zemlje u kojoj rastu ograničena, pa mraz mnogo jače šteti njihovu korijenju.
Daske i opekeTijekom zime ne treba zaboraviti povremeno zalijevati biljke. To treba činiti tijekom toplijih dana kada je zemlja odmrznuta.Zimzelene biljke izložene zimskom suncu i vjetru, bilo da je temperatura viša od nule ili niža od nje, preko listova gube vodu. Ako je zemlja u teglama smrznuta ili suha, korijen ne može crpiti vodu i tako nadoknaditi njezin gubitak. Izostaju li oborine dulje vrijeme, osušit će se lišće, grančice, a zatim i korijen. Uputno je i posude s biljkama staviti na drvene daske i opeke te ploče od stiropora koje pružaju zaštitu od hladnog tla.Posude valja zaštititi od zime umatanjem u neki od termoizolacijskih materijala, poput jutenog platna, prostirke od bambusa ili kokosovih vlakana te agril folije (flis) koja propušta zrak i svjetlo pa je osobito dobra za zaštitu krošanja od isušivanja.Umotane u prirodne materijale, posude izgledaju atraktivno, a važno je napomenuti da se svi ti materijali mogu nabaviti u vrtnim centrima. Termoizolacijski materijali mogu se koristiti i za zaštitu biljaka osjetljivih na hladnoću koje su posađene u vrtu.Povezivanje listovaTakva je, primjerice, kineska žumara, palma koja u kontinentalnim područjima podnosi niske temperature, ali joj smeta vlaga u središtu biljke odakle izbijaju mladi listovi. Stoga se njezini listovi povežu i omotaju agril folijom. Iako je snježni pokrivač najbolja zaštita biljkama od zime, on može počiniti i štetu na crnogorici poput tise, tuje i pačempresa čije se grane mogu slomiti pod teretom snježnog pokrova.Takve biljke od snijega štitimo tako da im krošnje spiralno povežemo i lagano pritegnemo. U suprotnom, snijeg treba redovno čistiti s grana.