Začinsko i ljekovito bilje :: Stolisnik


stolisnik..jpgLjekoviti dijelovi : cvijet i cijela biljka.

Djelovanje: Stolisnik spada u gorke droge pa se koristi za liječenje bolesti želuca i crijeva , te kod problema s jetrom i žuči. Osim ovog on djeluje protuupalno i spazmolitski ( ublažava grčeve ). Čaj od stolisnika pobuđuje rad bubrega, pospješuje cirkulaciju, smanjuje teškoće uslijed reume i gihta, koristan je ženama kod menstrualnih tegoba i bijelog cvijeta, pomaže kod unutarnjih krvarenja i krvarenja iz nosa. Stolisnik djeluje slično kao kamilica:koleretički, baktericidno, spazmolitički, kao adstrigens. Pomaže kod dispepsije kod nedovoljno izraženog apetita, grčevitih smetnji želuca i crijeva,menstruacijskih tegoba i krvarenja. Katkada se koristi kao diuretik kod visokog tlaka.
OPIS:
Stolisnik je iznimno invazivna biljka zbog puzavog korijenja i obilnog samozasijavanja. Raste posvuda.  Pogledasmo li bolje cvjetove, uočavamo veliku sličnost sa cvjetovima  kamilice. Kao i kamilica sadrži mnogo  modrog eteričnog ulja, gorke tvari, efirne masti, vitamina K i C, alkaloide, mravlju, octenu, valerijansku, oleinsku linoleonsku kiselinu, stearin, inulin, fosfate, fosfor, kalijeve soli i sumpor.
 UZGOJ : razmnožava se dijeljenjem korijenja.  U vrtu ga je dobro ukopati u zemlju zajedno sa posudom ili staviti opeke (ogradu) kako bi mu se ograničilo širenje korijenja.
BERE SE : u vrijeme cvatnje, od lipnja do rujna, a listovi čitavo vrijeme do jeseni.
Korist se cijela biljka , svježa ili osušena.

stolisnik1.jpgUPORABA U LIJEČENJU :
Antiseptik
Dubinsko čišćenje krvi
Koristi se u kozmetici
Djeluje i liječi kao kupelj ili oblog kod ispucanih ruku, ranjive prsne bradavice,
Psorijaze
Kod nervnih poremećaja rashlađivanjem  čajem od stolisnika
Povoljno djeluje kod liječenja dijabetesa, naročito u početnom stadiju.
Kod ženskih bolesti i PMS-a.
Djeluje protuupalno
Tonificira probavni sustav
Vaša jela možete obogatiti i zdravim začinima poput ružmarina, metvice, peršina, stolisnika koji Koristi se za čišćenje organizma i regulira znojenje,ali i mnogih drugih. A ako želite osjećaj slatkoće dodajte malo đumbira, cimeta, oraščića ili vanilije.

 
U veterini se daje konjima i ovcama kod nadimanja i grčeva a mladim odojcima kod bolesti crijeva. Ujedno je najzdravije krmivo.  Sitno iskosan list daje se peradi dok je mala, i to pomiješano s kukuruznim brašnom za brzi rast.
Za ljudsku prehranu, za jelo, bere se već u rano proljeće od veljače do lipnja i ponekad ponovo u jesen.  Jestivi su posve mladi i nježni listovi.Mladi listovi imaju aromatičan miris po eteričnom ulju  pa se dodaju salatama, varivima i svježem siru.
srolisnik.jpgKod psorijaze  se uz obloge i kupelji moraju provesti i kure čišćenja krvi. Isto se upotrebljava i kod angine pektoris.
ČAJ  ili uvarak (oparak)  : priprema se od 20 g cvjetova u liri kipuće vode i pije  4 čaše na dan. Ili osnovno  - 1 žlica suhe droge  na 2,5 dl. vode. Drogu (osušeni čaj) preliti kipućom vodom, poklopiti i ostaviti poklopljeno da stoji  oko pola sata, dok se smlači. Kod želučanih tegoba treba piti malu čašicu dva puta na dan, sat prije jela.
Grčevi u želucu i crijevima smiruju se kad se uzima 3 puta na dan po 2 dl toplog napitka.
Kod neredovitih menstruacija popiti 3-4 puta na dan po šalicu oparka i to dva dana prije početka menstruacije.
Ovaj oparak pomaže kod navale krvi u glavu, kod vrtoglavice, depresije u klimakteriju.  Pije se prema potrebi.
KUPELJ I PRANJA : pripremaju se od 30-40 cvjetova u liri vode.
NISNI TAMPONI : pripravljaju se s namočenom gazom čaja ili svježim sokom biljke, gazu uguramo u nos, time se i zaustavlja krvarenje.
HLADNI OBLOZI: pripremaju se od svježeg soka biljke koji se izravno polože na bolno mjesto.
TOPLI OBLOZI : pripravljaju se od toplog čaja.
Stolisnik se može koristiti i na način da se  biljka zgnječi i zagrije te položi na bolesno mjesto.
ULJE OD STOLISNIKA : 100 grama suhih listova stolisnika, 1 litra suncokretova ulja ;u staklenku sa širokim grlom staviti usitnjenu suhu drogu i preliti svježim suncokretovim uljem. Grlo se prekrije pergament papirom ili najlonskom folijom, i dobro se zaveže.  U veći lonac kojem se na dno stavi sloj čistih platnenih krpa, na njih se stavi staklenka omotana čistom tkaninom. U bocu uliti hladnu vodu tako da oblije cijelu staklenku, te postepeno zagrijavati na slaboj vatri sve dok voda ne zakuha , pustiti da lagano kipi 3 sata, zatim maknuti s vatre i ostaviti da se voda u staklenki polako potpuno ohladi. Ulje se zatim procijedi u čistu platnenu tkaninu, uliti ga u manje čiste bočice, koje moraju biti od neprozirnog stakla i dobro začepiti.  Čuva se zamotano u tamni papir na suhom i hladnom mjestu.
Korist od ovog ulja je mnogostruka: pogodno je za sunčanje, izbjegava se crvenilo i upala kože kod sunčanja, a ujedno se dobiva lijepa boja kože.
Kod upale hemoroida pomaže oblog od ovog ulja. Postupak je da se komadić čistog platna namoči uljem, presavije nekoliko puta i stavi na upaljeni dio tijela i ostavi preko noći.  www.cvijet.info

Popularni postovi