Ljepota i egzotika orhideje
Egzotičan i profinjen cvijet orhideje od davnina simbolizira
ljubav i romansu. Njezinom korijenju pripisuju se afrodizijačka
svojstva. Za orhideju kažu i da je cvijet uspješnih ljudi, a kako ju
uspješno uzgojiti, saznajte u nastavku.
Svojom ljepotom i raznolikošću koju može zahvaliti brojnosti vrsta,
orhideja oduševljava već stoljećima. Do sada je otkriveno oko 30 tisuća
vrsta orhideja, a još toliko ih tek predstoji otkriti ili će nastati
križanjem do sada poznatih vrsta. Bogate su i bojama: od snježno bijele,
žarko žute, ljubičaste do krvavo crvene i boje blata, orhideje cvjetaju
u svim nijansama. Posebno cijenjene zbog svoje ljepote i krhkosti, ove
prekrasne biljke ugrožene su krčenjem šuma i kultiviranjem zemljišta
Kolumbije i Brazila, gdje su im prirodna staništa.Orhideje su na glasu kao vrlo osjetljive i teške za uzgoj. Traže visoku vlagu zraka i dovoljno svjetlosti. Najbolje ih je smjestiti na prozor kako bi dobile dovoljno svjetla, no treba izbjegavati izravne sunčeve zrake. Ako je zrak u prostoriji suh, biljku treba staviti na podložak ispunjen vlažnim glinoporom, ali nikako ne smije cijelo vrijeme stajati u vodi.
Zaneseni ljepotom cvijeta mnogi će ih kupiti u punom cvatu, ali nakon što izgube cvjetove posvetit će im premalo pažnje. Dobro je znati da čak i zapuštene orhideje, uz pravilnu njegu već za nekoliko mjeseci mogu ponovo procvjetati. Za one koji još nemaju dovoljno iskustva s orhidejama jedna od najzahvalnijih i najlakših vrsta za održavanje je Phalaenopsis. Dugo cvate i ne traži previše zalijevanja, a od onih je koje će vas same upozoriti kada to treba učiniti.
Nakon što je biljka upila dovoljno vlage, treba je vratiti u suhu teglu. Ako biljka ima previše vode, valja smanjiti zalijevanje, a supstrat prosušiti do novog zalijevanja. Prilikom svakog zalijevanja, a posebno u zimskim mjesecima kada je zrak isušen zbog grijanja, obje strane listova uputno je prskanjem orositi vodom. Nakon cvatnje, cvjetna stapka će se osušiti i treba ju prikratiti. Ona se reže ispod prvog cvijeta tj. mjesta gdje se nalazio najdonji cvijet na stabljici.
Orhideje se presađuju otprilike svake tri godine, u razdoblju mirovanja. Supstrat se zamjenjuje ako se počeo raspadati ili ukoliko je prekriven gljivicama. Korijenje treba dobro navlažiti da omekša, kako ne bi pucalo prilikom presađivanja, a bolesno i suho korijenje se odstranjuje.
Ukoliko nemate vremena ni prostora za lončanice, prepustite se zadovoljstvu izbora, a prostor u kojem boravite dekorirajte rezanim orhidejama. Čaša vina i nekoliko orhideja uz omiljenu knjigu, posebne će trenutke učiniti nezaboravnima.
Izvor:dom2.hr